Mahmud Zahhar’ın El-Cezire röportajı
Bu yazı kez okundu.
17 Kasım 2013 12:54 tarihinde eklendi

El Cezire muhabirin sorularını cevaplayan Hamas liderlerinden Mahmud Zahhar, ateşkes ve Mısır ile ilişkileri geliştirmek konusunda kararlı olduklarını söyledi.

İsrail’in 22 gün devam eden Gazze Şeridi bombardımanları sonrasında Filistin topraklarındaki Hamas lideri Mahmud Zahhar, ilk mülakatını Kahire’den El Cezire televizyonuna verdi.

Herhangi bir Filistinli grup veya Mısır dahil herhangi bir Arap ülkesi ile ilişkilerini geliştirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Zahhar, yıkılan Gazze’nin yeniden inşasının gerçekleşebilmesi için Filistinlilerin haklarını garanti altına alacak bir ateşkes anlaşması elde etmek konusunda çok ciddi olduklarını söyledi.

Mülakat soru-cevap şeklinde gerçekleşti:

- Bu sırada Kahire’ye bir Hamas heyeti göndermenin gerisindeki siyasi mana nedir?

- Asıl amaç işgal yıkımı sonrasında yeniden inşadır. İsrail’in katliamlarına ve insanlığa karşı ciddi suçlarına bütün dünya şahit oldu.

Filistin halkına yönelik haksızlıkları ortadan kaldıracak bir ateşkes yapılmalı. Çünkü yıkılan ev, cami, hastane ve diğerlerinin yeniden inşa edilmesi gerekiyor.

Üst düzey Hamas yetkililerinin bulunduğu heyete benim katılmam Filistin toprakları içinde ve dışındaki bütün Hamas liderliğinin Filistin halkının haklarını garanti altına alan bir ateşkesle bu krizin sona ermesini arzu ettiğini yansıtıyor. Bir ateşkes vasıtası ile işgalin yıktıklarını yeniden inşa ederek Filistin halkının haklarını geri vermek istiyoruz.

- Böyle bir ateşkesin Filistin halkı ve Hamas’ın lehine olacağına ve Gazze Şeridi’ne uygulanan kuşatmanın kaldırılacağına inanılıyor mu?

- Kesinlikle. Projemiz “silahlı hareket” değil. “Silahlı hareket” direnişin bir parçası.

Direniş kavramını defalarca açıkladık. Direniş ilk önce işgal ve adaletsizliğin reddedilmesidir. İkincisi hakların ihlalinin reddedilmesidir. Bu fikir İslami direniş hareketi Hamas’ı ortaya çıkardı.

Bu sebeple kapsamlı direniş programına devam etmek istiyoruz. Ancak aynı zamanda İsrail tarafı Filistin halkına saldırısını durdurduğu sürece işgalin yıktıklarını yeniden inşa için kendimize bir şans vermek istiyoruz.

- Gazze’de olanları uzaktan TV’den izleyen hareketin Şam’daki liderliğinin Gazze’de evleri yıkılanların çektiği acıları yaşamadıklarını düşünüyor musunuz? Bu liderliğin bu ideolojiyi benimsediğini düşünüyor musunuz?

- Bu onların ideolojisi. Kimseyi savunmuyorum. Fakat ben kardeşlerimi, ideolojilerini ve görüşlerini biliyorum.

Önceki tecrübe bir kayıptı. Böyle bir kaybedilen tecrübeyi tekrarlamayacağız. Çünkü özgür ateşkes kavramını ortadan kaldıracağız.

Böylece Gazze dışında yaşayanların (Hamas üyeleri) duruşunun Gazze içindekilerden farklı olduğunu değerlendirmeye çalışmak yanlış. Hareketin kararları her zaman görüş birliği ile alınıyor. Dışarıdaki içeridekinin vizyonuna saygı duyar, içerideki dışarıdakinin vizyonuna saygı duyar. Nihai kararlar hareketin danışma organlarınca belirlenir.

Hareketin birliğini uzun süredir devam ettirdiğimize ve diğer gruplarda olduğu gibi bölünmeye karşı taksiye edildiğine inanıyorum.

- Sizin günlük hayatınınız Mısır coğrafyası ile sınırlandırıldığınız ve Şamdakilerin de Suriye’de bulunmaları sebebiyle sınırlandırıldıkları doğru değil mi?

- Arap ülkelerinin herhangi bir tarafa karşı diğerini öne çıkaracağını düşünmüyorum. Mısır’ın da aynı şekilde.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bu sebeple zayıfladı. Bu tecrübeyi tekrarlamak istemiyoruz. Biz, direniş programını destekleyenlerin hepsi ile birlikteyiz.

Bu kriz sırasında Mısır halkının yaptığını gördüm. Mısır halkı, Türk halkı, Arap halkı, her yerdeki insanlar, her yerdeki Müslümanlar, İsrai yanlısı devletlerdeki Avrupalılar. Hepsi Gazze için ve Gazzelilerin hakları için harekete geçti.

Arap ülkelerinin Hamas’ın duruşunu, direnişin duruşunu ve Filistin halkının birlikte olma duruşunu kabul etmesini istiyoruz.

Dünyadaki bütün bu insanların bizlerin davasına destek vermesini istiyoruz. Bütün bu insanların bizim yanımızda olmalarını, davamızı desteklemelerini, sadece maddi yardım olarak değil bütün imkanları ile Filistin davasının ayakta kalmasına destek vermelerini istiyoruz.

İşte bu sebeple FKÖ’nün yeniden organize edilmesi ve yapılanması çağrısında bulunuyoruz. Böylece FKÖ Filistin toprakları içinde ve dışında Filistin halkı adına konuşabilir ve güçlü olur.

Şu andaki durumu ile bu FKÖ ileri bir adım atamaz. Donanlar hareket edemezler. Bu sebeple eylemlerini canlandırmak için FKÖ’yü itmek istiyoruz.

Bütün İslam dünyası ile ilişkimiz iyi olmak zorunda.

- Kahire’de bir kaç gün içinde bir ateşkes açıklaması duyabilir miyiz?

- Hareketin Filistin toprakları içindeki liderliğin görüşünü taşıyoruz ve şimdi (Kahire’deki) son gelişmeler hakkında bir fikrimiz var.

Bu krizi sona erdirmek amacıyla gerçek niyetlerle görüşmelere başladım.

Filistin halkının hak ve şerefini garanti altına alacak saygın bir anlaşma elde etmek için gayret göstereceğiz.

- Hamas’ın yaşlı liderleri ile daha ılımlı bir dil kullanma eğilimindeki genç eylemcilerin açıklamalarındaki siyasi farklılıklar hakkındaki görüşünüz nedir?

- Hamas, açık bir dile sahip olması ile biliniyor. Roller dağıtma oyununu hiç oynamadık. Çünkü roller dağıtmak insanları sınıflandırır ve neticede bölünmeye yol açar. bizde “şahinler ve güvercinler” meselesi yoktur.

Problem bazen medyanın anlayışı ve medya elemanlarının kelimelerin manasını bazen yanlış yöne kaydırmaya çalışması ile meydana geliyor. Örneğin Halid Meşal’in direnişin programı hakkındaki son açıklamasında böyle oldu. FKÖ’ye bir alternatif olarak yanlış yorumlandı.

- O halde Meşal’in açıklamaları FKÖ’nün yapısı ile ilgili değil … ?

- Basite indirgersek. Bizim üç stratejik seçeneğimiz var. Birine ulaştık, ancak ikisine daha ulaşamadık.

Birincisi: Cihadi meşruluğu kabul ettik. Anayasal meşruluğu elde etmek istedik. Genel ve mahalli seçimlerle bunu da elde ettik.

Uluslararası meşruluk, Arap meşruluğu ve FKÖ’nün seçimler vasıtasıyla elde ettiklerinin hepsini elde etmek istiyoruz. FKÖ’ye katılmak istiyoruz. Bir azınlık isek, buna saygı duyarız. Çoğunluk isek, buna saygı duymalılar.

Bu sebeple FKÖ’nün programı ile değil yapısı ile ilgilenmeye devam ediyoruz.

- Bir Hamas lideri olarak Refah sınır ve geçişi ve diğer krizlerden sonra Hamas’ın Mısır ile ilişkilerinin gelişmekte olduğunu düşünüyor musunuz?

- Gelişmek zorunda. Özellikle Hamas herhangi bir Filistinli grup ile herhangi bir Arap ülkesi arasında gergin ilişkilerin olması Mısır, Hamas ve Filistin halkının aleyhinedir.

Bu sebeple, Mısır ile ilişkimiz gelişmek zorunda.

Hamas’ı Mısır’a düşman olarak görenler yanlış yapıyor. Hamas’n herhangi bir Arap ülkesinin ulusal güvenliğine tehlikeli olabileceğine inananlar da yanlış yapıyor.

- Hareketinizi bir direniş grubu mu yoksa (Suriye) Müslüman Kardeşler grubunun bir dalı olarak mı görüyorsunuz?

- Bu doğru bir mesele değil. Suriye’nin Hamas ile çok iyi ilişkileri var. Fakat Müslüman Kardeşler grubu ile kötü ilişkileri var. 1982′de Suriye rejimi ve Müslüman Kardeşler grubu tarafından 24 binden fazla kişi öldürüldü.

Özellikle bir tecrübe ile sınırlı kalmak yanlış.

Arap veya İslami duruşu zayıflatabilecek olanlardan değiliz. Vizyonumuz, İslam ulusunu aktif ve uyanık tutmak.

Bu İslami uyanıklıktan doğru bir şekilde faydalanılmalı.

- İnsan hakları açısından Hamas karşı operasyonlara katıldıkları kanıtlananları Hamas yargılayacak mı veya sorumlu tutacak mı?

- Birincisi, akılda tutmalıyız. Her şeyden önce Hamas Allah’tan korkar. Allah’ın adalet kurallarına güçlü bir şekilde inanıyoruz.

Zulüm bizim için büyük bir mesele. Ancak, bunu ayırmalıyız. Örneğin son dönemde. Bazı kişiler Gazze’de duvarlara “İsrail savunma ordusu hoş geldin” yazdı. Böyle bir yazıyı yazanları, Filistin halkı nasıl yorumlamalı? Bu gerçekten bir utanç olduğu için diğer insanlar kendilerini bu duvarları yıkmak zorunda hissettiler.

Savaş sırasında Gazze’de hapishanelerde bulunan bazı işbirlikçiler kaçtılar.

Çıkarları İsrail ile çakışanlar savaşın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için bu ciddi olaya teşebbüs ettiler. Bu insanların girişimlerine karşı koymak zorunda idik.

Benzer yazılar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Namaz Vakitleri
Arşiv