İmam Hamaney: “Şia ve Sünni bahaneleri ile vahdeti baltalayanlar İslam düşmanıdır”
Bu yazı kez okundu.
13 Aralık 2013 21:06 tarihinde eklendi

http://www.youtube.com/watch?v=w0Y_UlT2znw  linki tıklayarak İmam Hamaney’in tarihi vahdet konuşmasını izleyebilirsiniz.

 

İmam Seyyid Ali Hamaney, dünya Müslümanlarının vahdetinin gerekliliğine değinerek tarihi fetvasını verdi: “Şia ve Sünni bahaneleri ile vahdeti baltalayanlar düşmanların uşağı ve İslam’a düşmandırlar.

Selefi Vahabilere göre “Şialar” ve “Ehlibeyti seven ehli sünnet” dünyanın neresinde olursa olsunlar kafirdirler. Vahabiler, kardeş olan Müslümanlar arasında ihtilaf çıkarmak için görevlendirilmiştir.” 
“Herkes biliyor ki bizler İslam Devrimini sırf Şii, yahut milliyetçi ve İranlı devrimi olarak bilmedik ve asla bilmeyeceğiz. Bu otuz yıllık dönemde her ne kadar harcama yapıldıysa ve tehdit edildiysek; İslamcılık, ümmetçilik, mezhepler arası vahdet ve yakınlaşma şiarı ve doğu Asya’dan, Afrika’nın derinliğine ve Avrupa’ya kadar tüm Müslüman kardeşlerin özgürlüğü ve izzeti sebebiyledir.” 

İran İslam inkılabı lideri imam Seyyid Ali Hamaney, Nisan 2009 yılında İran’ın Kürdistan bölgesinde bulunan Senendec kentine yaptığı ziyaret sırasında halka yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şia ve Sünni bahaneleri ile vahdeti baltalayanlar, düşmanların uşağı ve İslam’a düşmanlık yapmıştır.”

Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney, düşmanlara uşaklık yapanların bazılarının bundan habersiz olduklarına değinerek şunları söyledi: “Irak, Afganistan ve Pakistan’da terörist eylemlerde bulunan bir çok Vahabi – Selefi unsurları, uşak ve kukla olduklarının farkında değillerdir. Aynı şekilde ehli sünnetin mukaddesatına dil uzatan Şia birisi yaptığının farkında olmasa bile düşmanın uşağıdır.”

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney konuşmasına şöyle devam etti: “Selefi ve Vahabi cemaate göre “Şialar”, “Ehlibeyti seven ehli sünnet” ve “Kadiri tarikatına bağlı ehli sünnet” dünyanın neresinde olursa olsunlar kafirdirler. Ancak gerçek, bu uğursuz düşüncenin (vahabiliğin) Müslüman kardeşler arasında ihtilaf çıkarmak için memur olduklarıdır. Aynı şekilde bir Şia cehaletinden veya önyargılarından dolayı ehli sünnetin kutsallarına hakaret ederse, ihtilaf çıkarmak için görevlidir. Dolayısıyla her iki grubun davranışı haram ve yasalara aykırıdır.”

 

 

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Namaz Vakitleri
Arşiv