Konuşmacı ve Mersiye Okuyanlara Tavsiyeler – İmam Humeyni (r.a)
Bu yazı kez okundu.
30 Aralık 2013 15:49 tarihinde eklendi

KONUŞMACI VE MERSİYE OKUYANLARA TAVSİYELER

Hak İmamlar (a.s.) hakkında ki mersiye ve övgü şiirlerinde zalimlerin her asırda yaptıkları sitem ve cinayetlerin onları mahkûm edilip darbe vuracak şekilde hatırlatılması lazımdır. Bizim asrımızda Amerika, Rusya, onlara bağlılar ve mahsusen büyük ilahi haremin hainleri Suud ailesi “Allah’ın meleklerinin ve Resulü’nün laneti üzerlerine olsun”nin eliyle mazlum bir duruma düşürülen İslam dünyasının mazlumiyeti onlara darbe vurarak yıpratacak şekilde hatırlatılıp nefret ve lanet okunmalıdır. (139)

Minber ehli (Allah-u Teâlâ’nın eli üzerlerindedir) halkı İslami meseleler, İslam’ın siyasi ve toplumsal meselelerine sevk etmeye çaba göstersinler. Mersiyeden el çekmeye kalkmayın zira biz mersiye ile canlı durmaktayız. (140)

Konuşmacılar güncel meseleleri söyledikten sonra geçmişte okumuş oldukları gibi mersiye okusunlar ve halkı fedakârlık etmeye hazırlasınlar. (141)

Minber bittikten sonra mersiye okusunlar ve fazlada okusunlar geçmişte yapıldığı gibi iki kelime olmasın. Mersiye okunuyor olmalı, mersiye söylenmeli, Ehl-i Beyt’e (a.s.) fazilet ve musibetleriyle ilgili şiirler söylenmeli ki böylelikle halk ön saflarda olmak için hazır olabilsin ve İmamlarımızın tüm ömürlerini İslam’ın yapılması için sarf ettiklerini bilsinler. Eğer onlar anlaşmak isteselerdi maddi açıdan her şey kendileri için hazırdı ancak kendilerini İslam’a feda ederek anlaşma yapmadılar. (142)

Halkı kendi etrafında toplamış olan bu meclislerde eğer bir kimse bir meseleyi söylemek istese bu bütün ülkede konuşmacılar, hatipler, cuma ve cemaat imamları vasıtasıyla yayılıyor ve halkın aynı anda ilahi bayrak yani Hüseyni bayrak altında toplanmasının sebebi oluyor. (143)

dipnotlar :
139- Siyasi ve ilahi vasiyetname
140- 14/8/1359′ deki konuşması
141- 4/8/1360’deki konuşması
142- 4/8/1360’deki konuşması
143- 30/3/1361’deki konuşması

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Namaz Vakitleri
Arşiv