Matem Meclislerinde Şer’i Yönlere Riayet – İmam Humeyni (ra)
Bu yazı kez okundu.
30 Aralık 2013 15:44 tarihinde eklendi

MATEM MECLİSLERİNDE ŞER’İ YÖNLERE RİAYET

Burada bir iki sözde matem ve Hüseyin İbni Ali (a.s.) adına kurulan meclisler hakkında söylememiz gerekir. Biz ve dindar olan hiç bir kimse bu isim altında ne yaparsan iyidir demiyoruz. Âlimlerden birçoğu ve bilge kişiler kendi dönemlerinde bu tip işleri kötü saymış ve önlemişlerdir. Hepimizin bildiği gibi yirmi yıl önce Şia’nın büyük ruhanilerinden Amil Âlim merhum Hacı Şeyh Abdulkerim ([X]) Kum’da Sebiyh Hani ([XI]) yi yasakladı ve oldukça büyük meclislerden birini de mersiye okuma yeri olarak değiştirdi. Başka ruhani ve bilge insanlarda dinin emirlerine muhalif olan şeylere mani olmuşlar ve olmaktadırlar. (136)

Eğer hareketinizin korunmasını istiyorsanız bu adaletleri canlı tutmanız gerektiğini bilmelisiniz. Elbette geçmişte bazı istenmeyen şeyler olsa da bunlar İslami meselelerden habersiz kişilerin eliyle olmuşlardır. Onların bir miktar tasfiye olması lazımdır. Ancak matem meclislerinin kendi gücünde baki kalmaları gerekir. (137)

Bu büyük ve azamette (elbette şer’i olmayan yönleri de hesap edilmesi ve şer’i yönlerin korunması lazımdır) o muhtevayla her yerde sine vuran dövünenleri bu şekilde içtima etmeyi kim başarabilir. (138)

dipnot :
136- Keşf-ul Esrar, S. 173.
137- 4/8/1360′ deki konuşması
138- 29/8/1358’deki konuşması

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Namaz Vakitleri
Arşiv